Lately I’ve been getting a lot of emails to show what I keep in my makeup bag. Well I recently bought a very cute bag from Sephora. It’s not very big but it can put a lot of stuff in it! I take it with me everywhere!!!! So here’s what I have in my makeup bag:

Son zamanlarda makyaj çantamın içindekiler çok merak ediliyor. Oldukça fazla email aldım bu konuyla ilgili. Geçenlerde Taksim’de yeni açılan Sephora’ya gittim ve indirimde olan, çok şirin bir makyaj çantası görüp atladım! Küçük ama içi çooook geniş. Şimdi heryere benimle geliyor! İşte günlük makyaj çantam ve içindekiler:1. L’oreal True Match Minerals, Powder Foundation (Pudra Fondöten) – For review: CLICK / İnceleme yazısı: TIKTIK
2. ELF powder brush (pudra fırçası)
3. ELF blush brush (allık fırçası)
4. MAC Wonder Woman Blush (Allık)
5. NARS mini bronzer
6. Rimmel lipgloss (dudak parlatıcısı)
7. Calvin Klein Lipstick (Ruj)
8. MAC Lipstick (Ruj)
9. Fragrance Spray Bottle (Parfüm)
10. Inglot concealer (kapatıcı)
11. Sephora eye pencil (göz kalemi)
12. MAC brow pencil (kaş kalemi)
13. Eyeko Graffiti Eyeliner (eyeliner kalemi)
14. Maybelline False Lashes Mascara (rimel)♥ The eye pencils and lipsticks change depending on my mood or the color I wear. But these are the ones I use a lot.
♥ My fragrance is Victoria’s Secret – Pink. I have been using it since 2004 and still in love with it!
♥ The elf brushes change too! I wash my brushes very often, so when I wash my MAC and Sigma brushes, I use elf ones. I love all of my brushes. MAC, Sigma and ELF are the main brushes I use for make up. I have all of the ones they have in 2 sets.

Hope you like it! What do YOU have in your makeup bag?!


♥ Göz kalemleri ve rujların renkleri, o anki moduma veya giydiğim kıyafetlere göre değişebiliyor. Fakat genelde en çok kullandıklarım bunlar.
♥ Parfümüm Victoria’s Secret’tan Pink. 2004 yılından beri kullanırım ve hala bu kokuya aşığım! Sadece strawberrynet‘de satılıyor.
♥ Elf fırçalarım da değişebiliyor. Ben fırçalarımı haftada bir mutlaka yıkarım. MAC, Sigma ve elf fırça setlerinin hepsine sahibim. Dönüşümlü olarak kullanıyorum hepsini. 1 seti kullanırken, diğer 2 seti yıkıyorum. Sonraki hafta temizlerden birine geçiyorum. Son sete kaldığımda, diğer 2 seti yeniden yıkıyorum. Böyle böyle gidiyor :)

Umarım beğenmişsinizdir. Sizin makyaj çantanızda neler var?!


♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter