Yaşam / Lifestyle

Some cause happiness wherever they go…


You can be happy… Really… Just never stop trying to live the life you want. I promise you. Everything will happen just the way you want them to be. Or even better! Never stop believing yourself. You’re worth everything. You’re precious. You’re your own family, friend and even lover. Don’t let anyone make you feel down or unimportant. Because you are! This is YOUR world. Nothing would matter if YOU weren’t here. But you are here. So remember that it is your world and you’re ALWAYS in control of it. You can ALWAYS shape the things the way you want them to be. Don’t stop fighting. Don’t make yourself miserable, just be happy! Learn to accept things, forgive and move on! Love yourself. Always… Wanna hear someone say it? Okay. I LOVE YOU! Now go and live your dream! You know it’s worth everything!!!

Mutlu olabilirsiniz… Gerçekten… İstediğiniz hayatı yaşamaya çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Size söz veriyorum. İstediğiniz her şey, tam olmasını istediğiniz gibi olacak. Ya da daha güzeli! Kendinize inanmaktan asla vazgeçmeyin. Siz her şeye değersiniz. Siz değerlisiniz. Siz, kendi kendinizin ailesi, arkadaşı ve hatta sevgilisisiniz. Kimsenin size kendinizi kötü veya önemsiz hissettirmesine izin vermeyin. Çünkü önemlisiniz! Burası SİZİN dünyanız. Eğer SİZ olmasaydınız, hiçbir şeyin önemi kalmayacaktı. Ama şu an buradasınız. Unutmayın ki bu sizin dünyanız ve HER ZAMAN kontrol sizde. İstediğiniz her şeyi, istediğiniz gibi şekillendirme şansınız var. Savaşmaktan vazgeçmeyin. Kendinizi mutsuzlukla cezalandırmaktansa, huzur ve mutlulukla ödüllendirin! Olayları kabullenmeyi öğrenin, affedin ve yola devam edin! Kendinizi sevin. Hep… Birinin size bunu söylemesini mi istiyorsunuz? Olur. SENİ SEVİYORUM! Şimdi git ve hayalindeki hayatı yaşa! Tüm çabana değeceğini biliyorsun!!!!

‘ Gerçekten gülümsediğin zaman yaşarsın … ‘

(..)

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Clinique Dark Spot Corrector


I just bought this pack of Clinique Dark Spot Corrector. It had a mini makeup bag (which looks so cute!) and lovely/usable products for free! Yay!!! If you live in Turkey, make sure you go to YKM and talk to the people in the Clinique stand.

Geçenlerde kostüm provası çıkışında Saphire Alışveriş Merkezine gittim. Hem H&M’e girmek istiyordum, hem de gezmek. YKM’ye takıldı gözüm. Bir de baktım ki Clinique standında Dark Spot Corrector kampanyası var!!! Atladım tabii ki, çünkü gerçekten denemek istiyordum. Güzel bir paket yapmışlar. Yanılmıyorsam 150 küsur TL verdim (ama emin olamıyorum, 2 hafta oldu alalı). Hala bu kampanya varsa tavsiye ederim, içinden çıkanlar çok işlevsel ve cici.
I adore this makeup bag! It looks small but it really isn’t! Love it!

Bu çantanın güzelliği nedir böyle? Bayıldım bayıldım!!! Minik görünüyor ama içine her şey sığıyor…I really like this face scrub. I used to use it all the time but I was out of it this month. This is a true gift for me!

Bu peelinge bayılıyorum. Uzun zamandır kullanırdım zaten ama son 1 aydır bitmişti. Gerçek bir hediye oldu bana!


I have no idea about this moisturizer but I’m sure it’s great! Can’t wait to try it! It has SPF 20! Woot woot!

Bu nemlendiriciyi hiç denemedim ama eminim müthiştir! Denemek için sabırsızlanıyorum! 20 faktör güneş koruması var! Yaşasın!


This sample was attached to the box. A lovely gift :) And it’s MY skin color!
There was a mascara in the makeup bag also, but I forgot to photograph it, sorry :/

Bu deneme boy fondöten kutuya yapıştırılmıştı. Ne ince bir jest :) Ve benim ten rengim!
Çantanın içinden ayrıca bir de siyah rimel çıktı ama fotoğraflamayı unuttum, üzgünüm :/I didn’t actually start using this yet. I want to document it while I do. So I’m gonna start using it starting from tonight! I’m gonna write a review of it each week. Let’s see if it really helps with the dark spots and acne scars. We’ll all see I guess :) Keep waiting my dears…

Bunu kullanmaya henüz başlamadım aslında. Kullanırken arşivlemek istiyorum. O yüzden her hafta, cildimdeki değişimle ilgili bir yazı hazırlayacağım. Böylece hep birlikte göreceğiz cilt lekelerine ve sivilce izlerine nasıl geldiğini :) Beklemede kalın canlarım…

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Makeup Giveaway!! / (Çekiliş Var!!)

!!!!!! BU ÇEKİLİŞ SONUÇLANMIŞTIR !!!!!


Ve sonunda beklenen an geldi! Pink Bubu, siz sevgili okuyucuları için müthiş bir çekiliş yapmaya karar verdiiiiiii!!!! Çekiliş kurallarını açıklamadan önce, ne vereceğimi görmek isteyenler fotoğraflara baksınnnn ;)

Here are the rules:
1. You have to be my follower on Google Friend Connect. You can find it on the right menu.
2. Follow me on twitter HERE and facebook HERE.
3. Leave your name, surname and an email for me to contact you if you win.


That’s all!!!! The results will be up on 14th of July! Good luck everyone!

p.s. You can only enter this giveaway ONCE. If you’re not a follower of my blog, twitter or facebook, your entry will be discarded. Please leave only one comment. People leaving more than one comment will also be discarded. Please don’t try to be smart. I love every one of you and want this giveaway to be completely fair. Good luck!İşte gereken kurallar:
1. Blogumun izleyicisi olmanız. Bunun için sağ menüde bulunan Google Friend Connect’ten siteme üye olmanız lazım.
2. Twitter’dan ve Facebook’tan takipçim olmanız. Twitter için BURAYA, Facebook sayfam için BURAYA tıklayın.
3. Adınızı, soyadınızı ve emailinizi bu postun altına yorum olarak bırakmanız.


Hepsi buuu!!!! Sonuçlar 14 Temmuz’da açıklanacak! İyi şanslar tatlılar!

not: Bu çekilişe yalnızca BİR kere katılabilirsiniz. Blogumun, twitterımın veya facebookumun takipçisi olmayanlar, çekilişten silinecektir. Bu posta birden fazla yorum bırakanlar da öyle! Lütfen suistimal etmeyelim… Hepinizi çok seviyorum ve iyi şanslar diliyorum!


♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Things to do before you die…


I love this dog… / Bu köpeği çok seviyorum…


Hello my dears! It’s been a long time, I know. I’m busy with 3 big concert organizations. I’m doing a though job, the event dates are very close so I barely have time to sleep! Sorry :/
Today’s post is going to be about life lists! There are various things to get done in this life and I wanted to share my list with you. Maybe you’ve done some of them or all of them (Really?) or maybe none of them… Maybe this list will get you inspired and you arrange (re-arrange) your list! No matter what happens, ALWAYS FOLLOW YOUR HEART!!!!
Cheers,
B.

Selam tatlılarım! Uzun zamandır yazmıyorum farkındayım. İşim gereği 3 adet dev konser etkinliği ile uğrşıyorum. Zor bir iş yapıyoruz ve konserlere çok az kaldı, bu yüzden bloga bu zamanlarda az yazabilirim. Uyumaya bile vaktim yokken, blogla ilgilenemiyorum. Kızmayın lütfen. Yaşıyorum, sorun yok ;)
Gelelim bugünkü yazımıza. Bugün sizlerle hayat listemi paylaşacağım (bir bölümünü). Hayatta olmazsa olmazları yazacağım. Sizin de böyle listeniz var mı? Belki yazdıklarım size ilham olur ve siz de hayatınızı kendi istediğiniz yöne çevirirsiniz. Her ne olursa olsun, HER ZAMAN KALBİNİZİ DİNLEYİN!!!
Sevgiler,
Begüm


—————————————————


1. Keep a diary! / Günlük tutun!If you are not already, I demand you to keep a diary! Just kidding, I’m not demanding; just suggesting. If you can manage to keep a diary every other day, you will feel an amazing relief. Writing is a great thing for your brain and heart. When you’re writing your day or your feelings, you force yourself to think about the situation. You don’t shove your feelings inside. Also, it’s always a good idea to think about your feelings and review your day. You can also learn from your mistakes while you read your old diaries!!! (Been there done that!) I love to go through my old diaries and STILL learn something from what I’ve been through. Plus, it’s a great memory for your loved ones or yourself!!

Eğer günlük tutmuyorsanız, size şiddetle öneriyorum! Her gün olmasa da, 2 günde bir yazabilirseniz, ne kadar rahatladığınıza inanamayacaksınız. Yazı yazmak beyniniz ve kalbiniz için çok iyidir. O gün neler yaşadığınızı veya neler hissettiğinizi yazarken, kendinizi elinizde olmadan düşünmeye zorlarsınız. Hislerinizi içinize hapsedip, saçma sapan bir şey yüzünden patlamanıza gerek kalmaz. Zaten yaşadığınız olayları ve o an hissettiklerini yeniden düşünüp, içinizde değerlendirmek her zaman iyi bir seçimdir. Ayrıca eski günlüklerinizi okuyarak, önceden yaptığınız hatalardan aldığınız dersleri hatırlayabilirsiniz!!! (Ben hala yaparım!) Çocuklarınıza iyi bir anı bırakmaya da yarar ;)

—————————————————


2. Learn to take good pictures! / İyi fotoğraf çekmeyi öğrenin!A bad picture can last forever! So does a good picture! I know that a lot people look at those fancy magazines (and yes, I’m talking to you too SIR!) and wonder why WE never look like that. Easy… If you don’t know how to take a good picture, you will NEVER look like them! Period. So, I suggest you to take a photography course or go out there with a friend who’s willing to teach you basics and tips. Just imagine your picture album! It will be filled with great memories and in a VERY GOOD quality! Why not learn the simple rules of photography?

Kötü bir fotoğrafın geri dönüşü olmaz! Ama iyinin de öyle! Çoğumuz dergilere bakıp da neden onlar gibi çıkmadığımızı düşünürüz. (Erkekler için de geçerli!) Cevabı basit… İyi fotoğraf çekmenin kurallarını bilmiyorsanız, hiçbir zaman onlar gibi çıkamazsınız! Nokta. Yani ister kendinizi çekin, ister doğum günü partisini ya da doğa fotoğrafı, güzel fotoğraf çekmenin püf noktalarını bilmiyorsanız, istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Bu sebeple fotoğraf kursuna gitmek ya da fotoğrafçı bir arkadaşınızdan, işin püf noktalarını öğrenmek çok faydalı olacaktır. Fotoğraf albümünüzü hayal edin: Müthiş anılar ve iyi kalitede çekilmiş, başarılı fotoğraflar! Neden olmasın?

—————————————————


3. Travel to at least 10 countries! / En az 10 ülke gezin!Come on now, this is a MUST! I know that not everyone have enough money to travel but you can save money! Cut the shopping money and save it for your travel! It is a very different and exciting experience. When you go to a different country, you meet new people, eat new food, explore different areas and learn the life better! It also gives you the courage to live alone and makes you more responsible in the other stages of your life. So why not go to Venice and ride on a gondola? Or walk on the streets of Champs Elysées and show off your style? How about going back-packing and exploring different countries in a week!!!! These are not dreams. With just enough savings, you can travel the world and trust me, you won’t regret it! So start saving money and go travel while you can!!!

Bu madde, listenin OLMAZSA OLMAZI! Herkesin dünyayı gezmeye parası olmadığını biliyorum, hatta bazılarımız yaşadığı şehri bile terkedemiyor. Ama günlük harcamalarınızı şöööyle bir gözden geçirirseniz, saçma sapan şeylere bir sürü para harcadığınızı göreceksiniz. Bazı harcamaları kısarak ve para biriktirmeye başlayarak, çok kısa bir zamanda, yurtdışına çıkabilecek parayı toparlayabilirsiniz. İlle beş yıldızlı otellerde kalmaya da gerek yok. Cici butik oteller hem çok ucuz hem de çok şirin! Başka ülkelerde gezmek size yeni dostlar, yeni tadlar ve yeni duygular kazandırır. Ayaklarınız yere daha sağlam basar. Sorumluluk öğrenirsiniz. Başka kültürleri ve yaşamları görür, vizyonunuzu genişletirsiniz. Neden Venedik’te gondolla gezmeyesiniz? Ya da Şan Zelize sokaklarında tarzınızı göstermeyesiniz? Sırt çantanızı takıp, aynı anda 3-4 ülkeye birden de gidebilirsiniz!!! Bunların hiçbiri hayal değil. Biraz oradan, biraz buradan keserek biriktirdiğiniz parayı çantaya ya da makyaj malzemesine harcamaktansa, başka bir ülke görmeye harcayın. Yapabiliyorken, yapın!

—————————————————


4. Ride a bicycle! / Bisiklete binin!Not only it is super fun but also it makes you burn calories like crazy! So why not do it?! I know that a lot of you are living in the city and it’s extremely hard to ride a bicycle around the maniac streets. But it’s also a good challenge! Instead of taking a cab, ride your bicycle to the store or even the mall! It’s super cool and lets you work out by having fun! If you don’t know how to ride it, now is the perfect time! The weather is great and it feels so much better than using the elliptical!!! So grab a bike and ride it like there is no tomorrow! (You can also ride it with your dress and high heels! Who says you have to give up your style while doing sports? *wink)

Eğlenceli olduğu gibi deliler gibi kalori yakmanızı sağlayan şeydir bisiklete binmek! Öyleyse ne duruyorsunuz?! Çoğunuzun şehirde yaşadığını biliyorum ve bu çılgın trafiğin arasında bisikletle gezmek pek akıllıca gelmeyebilir. Fakat ne kadar eğlenceli olacağını bir düşünün! Bir dahaki sefere (hazır havalar da güzelken) taksiye binmek yerine, bisikletinize binin ve gideceğiniz yere öyle gidin! Eğer bisiklete binmeyi bilmiyorsanız, öğrenmek için tam zamanı! Ayrıca bisiklete binerken, tarzınızdan vazgeçmek zorunda da değilsiniz. Giyin elbisenizi, topuklu (ama rahat) ayakkabılarınızı ve başlayın pedal çevirmeye! Hem kalori yakacak, hem süper görünecek hem de çoooook eğleneceksiniz! Bunu hayatınızda bir alışkanlık haline getirirseniz, her zaman fit kalmak da elinizde! Durmayın, çevirin pedallarıııııııııı!!!!! ;)

—————————————————


5. Learn to play a musical instrument! / Bir müzik aleti çalmayı öğrenin!Not everyone have the musical talent, I know. But it doesn’t mean that you can’t play an instrument! You don’t have to be a genius to learn to play an instrument. It just takes a lot of practice and patience. When you learn to create music with your bare hands, you feel like you’re on top of the clouds! Music always (I mean ALWAYS) keeps you calm and makes you happy. Besides, how cool is it to take your instrument out and play for your friends/family/loved one? You don’t have to be perfect. Just practice, practice, practice. Music will set your soul free and you’ll love yourself for this! Maybe you’re really talented and don’t know it yet? Don’t be afraid to try new things…

Herkesin müzikal bir yeteneğe sahip olmadığını biliyorum. Fakat bu, bir müzik aleti çalamayacağınız anlamına gelmiyor! Bir müzik aleti çalabilmek için, müzik dehası olmanız gerekmez. Tek ihtiyacınız olan bolca pratik ve çokça sabır. Çıplak ellerinizle müzik yapabilmeye başladığınızda, kendinizi bulutların üzerinde hissedeceksiniz! Hem ruhunuz dinlenir hem de mutlu olursunuz. Ayrıca sevdiklerinize ya da ailenize bir şeyler çalmak ve güzel bir atmosfer yaratmak, sizce de harika olmaz mı? Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Sadece deneyin ve bol bol pratik yapın. Müzik, ruhunuzu özgür kılar. Belki de gerçekten çok yeteneklisinizdir ve denemediğiniz için bilmiyorsunuzdur?! Yeni şeyler denemekten hiç korkmayın… Ruhunuzu özgür bırakın.

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

♥♥♥ Happy Thursday ♥♥♥


By colorful-child .

It’s been a long time since I’ve done a Happy Thursday post. Sorry, it’s my bad. I’ll make up for it.
Here’s what made me happy/smile lately:

♥ I’m going to perform next Thursday! My voice teacher is organizing this event and she wanted me to be a guest artist. I will be singin 3 musical theatre songs. Yay! (I promise to record them AND post them here. Pinky promise!)
♥ I’m also the makeup artist for Notre Dame de Paris! This is a show which one of my friend’s directing. She wanted me to help and I was like “Why not?”… I’ll post more pictures once we start the makeup rehearsal. (which is TOMORROW by the way! LOL)
♥ I am now, the approved voice for Turkish “Fisher Price” toys! Woot woot! I will be singing their songs so every time a kid presses a button on a toy, he/she will hear ME sing in it! I will also be doing the advertisements for TV. How awesome is that?!
♥ Harun… just for being.
♥ My mom… cause she’s so darn cute and funny! Love her!
♥ My new “Acting For Singers” books. One is called “Acting The Song” and the other one is “Acting For Singers”. Oh my God! They’re SO good that I want to read them over and over and over again until my eyes pop out. If you’re into singing on stage and you want to advance your acting (while singing), you should check these 2 books out! Click HERE and HERE for prices and reviews.
♥ Drinking lots and lots of water. It’s goo for you, come on now.
♥ B-fit dancemix classes! They’re the BEST workout I’ve done in a looooong time. I love my teacher too, she’s great!
♥ Reading self-improvement blogs and feeling peaceful. I really recommend THIS ONE and THIS ONE aaaand definitely THIS ONE.

Cheers,
B.


By annihilationX .

Mutlu Perşembe yazısı yazmayalı uzun zaman oldu. Üzgünüm, benim hatam. Bir anda işler yoğunlaştı, nereye koşacağımı şaşırdım. Telafi edeceğim söz! Bakalım beni bu aralar neler mutlu etmiş:

♥ Sonunda sahneye çıkıyorum! Konservatuvardaki şan hocam öğrencileri için bir konser düzenliyor. Ben de Konuk Sanatçı olarak sahneye çıkacağım. 3 adet müzikal tiyatro parçası söyleyeceğim. İzlemek isteyen olursa, 12 Mayıs Perşembe günü saat 20:00’de, CKM’de. (Caddebostan Kültür Merkezi)
♥ Ayrıca Notre Dame’ın Kamburu müzikalinin makyajlarını yapıyorum. Yine konservatuvardan sınıf arkadaşımın sahnelediği oyun için makyajlara yardım etmemi istedi. Ben de “Neden olmasın?” dedim. Yarın makyaj provası yapacağız. Fotoğraf çekebilirsem o hengamede, koyarım.
♥ Artık “Fisher Price” oyuncaklarının Türkçe versiyonlarının onaylı sesiyim! Vuhuuuuuu! Oyuncaklardaki düğmelere bastığınızda, benim sesim olacak. Reklamlarını da ben konuşacağım. Bundan alası Şam’a kayısı! Hihihihih…
♥ Harun… yalnızca varolması bile gülümseme sebebi.
♥ Annem… çünkü çok komik ve çok şeker!!!! Seviyorum.
♥ Yeni “Acting for singers” kitaplarım. Yani Şarkı Oyunculuğu. Şarkı söylemek zordur zor olmasına. Ama o şarkıda söylediklerini oynamak en zorudur. İşte bu aldığım 2 yeni kitap, bunun sırlarını açıklıyor. Kitaplar İngilizce ama çok çok çok yararlı. Sahne ile uğraşan ya da oyunculuğunu geliştirmek isteyen veya sadece merak edenler için BURADAN ve BURADAN bilgi alabilir veya satın alabilirsiniz.
♥ Bolca su içmek. Vücudum zinde kalıyor. Azcık limon da sıktım mı, demeyin keyfime!
♥ B-fit dancemix dersi! Çok çok zevkliiiiii! Ayrıca dünyanın en müthiş hocası giriyor. Hem dans, hem eğlence, hem deliler gibi cardio ve kilo yakımı. Ohoooo, hayatta bırakmam!
♥ Kişisel gelişim blogları okumak. Bana çok yardımcı oluyorlar. Maalesef ingilizce olanları okuyorum. Dil sorunu olmayanlar için ŞUNU, BUNU ve BUNU tavsiye ediyorum.

Sevgiler,
Begüm.


♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

I miss summer…Seriously. I really miss summer and warm weather. I want to swim, I want to sunbath on the beach, I want to wear no make up and still look good with my tan! Please summer, can you come now? Yours, Begüm.

Gerçekten. Yazı ve sıcak havaları çok özlüyorum. Yüzmek istiyorum, sahilde güneşlenmek istiyorum, makyajsız gezip yine de bronz tenimle harika görünmek istiyorum! Lütfen yaz, artık gelir misin? Sevgiler, Begüm.

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

To Do ListI always make a list. Can’t live without one. I was reading one of my dear friends blog and realized that she’s exactly the same. It made me smile. I thought I was the only one -besides my mom- who’s crazy about making lists. If something is not on my list, there’s no way of me accomplishing it. (I mean if it’s not too important.) I have no idea how this list-mania came to me. I guess being organized and being able to see what you’re supposed to do, makes it easier and quicker to accomplish all of your goals. It works for me, so why not use it for my whole life? And that’s what I do. I make lists for work, for groceries, for beauty products, for my skin care routine and even for my dreams. I make lists. And sometimes my lists are picture collages! Yep I’m a list-freak. And I love every single letter of it… Do you make lists?

Ben hep liste yaparım. Listesiz yaşayamayanlardanım. Biraz önce çok sevgili Yerden Uzak‘ın blogunu okudum ve onun da aynı şekilde davrandığını öğrendim. İçten içe gülümsedim. Liste manyaklığını yapan bir çok insan olduğunu biliyorum, fakat çevremde (annem hariç) liste yapıp da sadece o listeye uyan ve dışında kalan hiçbirşeyle ilgilenmeyen kimse olmadığını düşünürdüm. Bu liste manyaklığı bana nereden bulaştı hiçbir fikrim yok. Sanırım düzenli ve planlı olmak, şu ve bu yapılacak diye bunları alt alta yazmak, işleri daha çabuk ve kolay bitirmemi sağlıyor. İş için liste yapıyorum, yemek alışverişi için liste yapıyorum, güzellik ürünleri için liste yapıyorum, hayallerim için liste yapıyorum. Sonu yok. Hatta öyle ki, bazen listelerimi fotoğraflı yapıyorum! Kolaj gibi. Öylesi daha zahmetli ama daha eğlenceli… Siz de liste yapanlardan mısınız?

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

GO OUTSIDE !!!Today’s topic is going to be a little different than usual. Just please stay with me and read the whole thing.

I feel like technology is killing us inside and we don’t even realize it. No one reads a book anymore and (almost) everyone is infront of a computer; playing video games, chatting or spending their entire time on social networks. Geez people! Shake the laziness off of you! There’s so much more to life than chaining yourself to a stupid computer screen. Please realize the fact that life is going on and time is running! You can not take the time back! You will not be young again! You are spending all of your time infront of a computer and by the time you’re 50, you’ll regret the reckless time you’ve spent.

So before it’s too late, I have some ideas for you! Suggestions, thoughts, examples… whatever you call them. Think of it as a LIFE-SAVING HOMEWORK!

♥ Find a hobby. This hobby MUST be something that DOESN’T need a computer.
♥ READ A BOOK FOR GOD’S SAKE! E-book is not okay! I’m talking about a real book!
♥ Learn a new skill.
♥ GO TO THE GYM (and STOP eating that chocolate crap you’re holding in your hand!!!!)
♥ Take a walk at the park, play with children outside, go hitch-hiking, go for a run, go to a different neighborhood that you’ve never been before and take pictures, keep a diary or meet new people!!!!!

Now don’t get me wrong. As a blogger who spends a lot of time online, of course I know the importance of using a computer. I’m not saying ”Don’t use a computer or you’ll burn in hell!!!!!”… No, that’s not it. I’m just saying: Don’t turn it to your whole life! You should spend some time outside. You should spend some time for yourself. Please stop this torture for your body & mind. Please GO OUTSIDE and BREATHE FOR THE FIRST TIME IN YOUR LIFE!!!

Cheers,
B.

Bugünün konusu her zamankinden biraz farklı olacak. Lütfen sonuna kadar okuyun. İnanın bana hak verecek içinizdeki çocuk…

Son zamanlarda, teknolojinin bizi içten içe kemirip yok ettiğini düşünüyorum. Ve işin kötüsü, hiç kimse bunun farkında değil! Artık kimse kitap okumuyor, gezintiye çıkmıyor, doğada vakit geçirmiyor. En son ne zaman koştunuz bir düşünsenize? Tüm dünya -özellikle de gençler- bir bilgisayarın önünde kilitlenmiş vaziyette, bütün zamanını aptal bir ekrana bakarak geçiriyor. Kimi chat yapıyor, kimi sosyal paylaşım sitelerinde dolanıyor, kimi oyun oynuyor, kimiyse saçma sapan videolar izliyor. İnterneti gerçekten bilgi almak ve paylaşmak amacıyla kullanan insan sayısı çok çok az. Heeeeey insanlar?! Siz çıldırdınız mı? Dışarıda mükemmel bir hayat var! Duymuyor musunuz? Görmüyor musunuz? Evet, zamanımızın şartları sağolsun yankesiciler, tinerciler, tacizciler ve manyaklar tarafından kuşatılmış olduğumuzu düşünüyor ve dışarıda vakit geçirmekten korkuyor olabilirsiniz -ve size katılıyorum-; ANCAK siz de benim kadar iyi biliyorsunuz ki, BUNDAN DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRSİNİZ! Lütfen hayatın su gibi akıp gittiğini ve bu günlerinize bir daha ASLA geri dönemeyeceğinizi unutmayın. Zamanı geri alamazsınız. Şu an yaşadığınız dakikayı/saniyeyi/saati bir daha yaşayamayacaksınız. Bir daha GENÇ olamayacaksınız. Tüm vaktinizi bu aptal kutusunun önünde geçirdikten sonra bir de bakacaksınız ki, yaş olmuş 50 ve yapmak istediğinizi çok şey var ama bu sefer de sağlık yok. Pişmanlıktan başka bir şey getirmeyecek bu size.

Çok geç olmadan, pişmanlıklarla çıldırmadan önce sizlerle ufak tefek birkaç öneri, fikir, örnek paylaşmak istiyorum. En azından biraz da olsa şu makinenin önünden kalkıp, vücudunuza ve ruhunuza iyi gelecek bir şeyler yapabilmeniz için:

♥ Bir hobi edinin. Bu, mesleğinizden farklı bir uğraş olsun. BİLGİSAYAR kullanımına ihtiyaç duymayacağınız bir şey olsun!
♥ TANRI AŞKINA BİR KİTAP OKUYUN! Ve hayır, e-kitap’tan bahsetmiyorum. Gerçek, sayfaları buram buram saman kokan bir kitaptan bahsediyorum.
♥ İnsanların yetenekleri sınırsızdır derler. Sizdeki yetenekleri ortaya çıkartmaya ne dersiniz? Belki de çok iyi resim yapabiliyorsunuzdur? Ya da inanılmaz derecede güzel fotoğraflar çekiyorsunuzdur? Denemeden bilebilir misiniz? Hayır. O halde marş marş!
♥ SPORA GİDİN! (Ve o elinizde kemirdiğinizi çikolatalı gofreti hemen bırakın!)
♥ Parkta biraz yürüyüş yapın. Çocuk parkında miniklerle salıncakta sallanın. Ormanda kampa gidin. Koşu yapmayı öğrenin. Daha önce hiç girmediğiniz bir semte gidin, gezin, dolaşın, farklı yerler keşfedin. Bol bol fotoğraf çekin. Günlük tutun. Yeni insanlarla tanışın!

Kısacası, bu aptal kutusuna bakmaktan çok daha yararlı ve eğlenceli şeylerle döndürebilirsiniz hayatınızı. Fakat beni yanlış anlamayın. İnternet üzerinden blog tutan bir blogger olarak, tabii ki bilgisayarınızı kaldırın ve çöpe atın gibi bir şey demiyorum. Benim söylemeye çalıştığım şey, tüm hayatınızı bu makinenin etrafında şekillendirmenizin yanlış olduğu! Şimdi lütfen dışarı çıkın ve ömrünüzde ilk defa, GERÇEK ANLAMDA, nefes alın!

Sevgiler,
Begüm.


♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Sunday Love & Birthday

Hello my dears! It’s a beautiful day out here in Istanbul and the sun is shining like crazy! I just woke up with a very severe case of sore throat BUT, I’m not gonna nag about it… Life is good! The weather is amazing! Sooooo no nagging! I will get through this sickness with the best mood that I have!!!

Selam şekeler! İstanbul’da müthiş güzel bir hava var ve güneş, deliler gibi parlıyor! Geceden beri korkunç bir boğaz ağrısı ile cebelleşmiş olsam da, bugün bu hastalığın beni etkilemesine izin vermeyeceğim… Hayat çok güzel! Hava çok güzel! Yaaaaani dırdır etmek yok! En mutlu moduma girip, bütün gün öyle gezeceğim!!!!Seriously, how cute can you get?!
Gerçekten, daha ne kadar tatlı olabilirsin acaba?!TODAY IS HARUN’S BIRTHDAY!!!!!!!!!
BUGÜN HARUN’UN DOĞUMGÜNÜ!!!!!!!!!!!!!!!


In honor of his birthday, I wanted to share a video I made for him! I love him to death! He’s my one and only and I’m so lucky to be with him!!!! I love you Bubu!!!!!!

Doğumgünü şerefine yaptığım videoyu bakalım beğenecek misiniz? Onu çok seviyorum, delice, ölümüne! O benim biricik ve tek aşkım. Onunla olduğum için çok çok çok şanslıyım!!!! Seni seviyorum Bubuuuuu!
♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

♥♥♥ Happy Thursday ♥♥♥———

Welcome to a new Happy Thursday!!! I hope your Thursday was a blast and you had the most of it. Lately I’ve been working like a maniac so I don’t have any time to update my blog. I want to apologize for this. Since I’m in the show business as a front AND backstage person, life is pretty busy for me… Buy my lovely readers would understand my situation. Right? *wink *wink
Anyways, I love you all and really happy that you’re a part of my life. I hope everything is sugar pink in your life!!!
Cheers,
B.

———

Mutlu Perşembe yazıma hoşgeldiniz!!! Umarım bu Perşembe sizin için de müthiş geçmiştir ve hayattan en güzel şeyleri almışsınızdır. Son zamanlarda işlerim oldukça arttı, manyaklar gibi çalışıyorum diyebilirim. O sebeple bloguma yeni yazı koymakta zorlanıyorum. Bunun için hepinizden özür dilerim. Hem sahne önünde, hem de sahne arkasında çalıştığım için, hayat bu aralar beni fazla yoruyor… Şikayetçi değilim, yaptığım tüm işleri seviyorum, fakat bloguma zaman ayıramayınca üzülüyorum. Umarım siz sevgili okurlarım durumumu anlıyorsunuzdur *wink *wink
Hepinizi ayrı ayrı çok seviyorum ve hayatımın bir parçası olmanızdan çok mutluyum!!! İyi perşembeler!
Sevgiler,
Begüm.


———Okay seriously. How can a person, oh sorry, TWO people can be that talented?! Seriously. I mean, COME ON!!!!! I adore them. Period.
Gerçekten ama gerçekten, bir insanın, ah pardon, İKİ insanın bu derece yetenekli olmasının amacı nedir?! Tapıyorum. Nokta.

———


Photo by .laurie.

Things that made me smile:
♥ Finally putting my engagement ring on! It was way too big for me and me & my bf were too busy to take it to the ring store. Now that it’s done and on my finger, I can make a photo shoot JUST for my new ring! Awesomeeeee!
♥ New Ipad 2 !!!! It’s MINE!!!!!!!!!!!!!! Raaahahahahaaaa! (That’s an evil laugh… LOL)
♥ New colorful pencils that I bought my for my new office table. You can not have enough Pink & Purple pens in your life…
♥ Cleaning up the mess in my room! Such a big relief.
♥ Spending more time for reading and less time for internet crap! You should try it too.
♥ Drinking lots and lots of lemon-water! I had an article about it HERE.

Beni gülümseten şeyler:
♥ Harun’un evlenme teklifi ettiği yüzüğü, sonunda parmağıma takabilmek! Yüzükçü amca detaylarla uğraşmaktan, yüzük ölçümü yapmayı unutunca böyle oldu :) İkimiz de çok yoğunduk, bir türlü daralttıramadık. Artık parmağımda olduğuna göre, SADECE yüzüğüm için güzel bir fotoğraf çekimi yapmanın zamanı geldi de geçiyor!
♥ Yeni Ipad 2 !!!!! Sonunda BENİMSİN bebeğim!!!!!!!!!!!!!! Nııııhahahahahaaa! (Bu benim şeytan gülüşüm… Ehe.)
♥ Yeni ofis masam için aldığım renkli kalemler. Hiçbir zaman yeteri kadar Pembe & Mor kalemim olmayacak sanırım…
♥ Odamdaki saçma sapan dağınıklığı toplamak! Nasıl rahatladım anlatamam.
♥ İnternette geçirdiğim vakti azaltıp, daha çok kitap okumak! Siz de denemelisiniz bence.
♥ Çok çok çok fazla limonlu su içmek! Bunun faydalarını ŞURADA anlatmıştım.


——————


Who doesn’t like Kristen? She is my goddess, that’s for sure!
Kristen’i sevmeyen var mı? Benim Tanrıçam olur da kendisi!She did a VERY good cover of the song. Very talented actress. I hope she becomes big one day…
Bu kız müthiş yetenekli! Umarım ileride güzel yerlere gelir…The BEST Broadway talents on the same stage! Ummmm hello!!!! I think I’m having a pink orgasm! LOL!
Broadway’in EN EN EN iyi ikilisi aynı sahnede! Daha iyi ne olabilir?! Mutlaka izleyin!


———

That’s all folks! Hope you like it :) Put YOUR Happy Thursday link below, so that everyone can read it! Love you!!!
Umarım sevmişsinizdir :) Siz de kendi Mutlu Perşembe yazınızın linkini aşağıda paylaşın, herkes okusun! Sizi seviyorum!♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter