Hola everyone! Today’s review is going to be about Benefit’s concealer called Boi-ing. They claim that it is the BEST concealer in the world! Wow, that’s a big claim to throw out to the world. I wanted to try it out and before I tell my thoughts about it, let’s see what Benefit says about the product:

“This industrial-strength concealer camouflages dark circles, shadows and discoloration for a seamless, natural-looking finish without creasing or fading. You name it, boi-ing helps hide it!” I always have a hard time choosing the right color for my face. I have a very weird color of skin tone for some reason and I can NEVER EVER find a perfect match for it. But apparently Benefit fixes that problem by saying: “When in doubt, choose boi-ing 02 medium!” So if you’re buying this product online and don’t know what shade to get, you should get the medium one! LOL.

About my thoughts, this concealer really is a great product! I can’t it’s the world’s best concealer ever because I haven’t tried all the concealers in the world, but it’s definitely a must-have product. It covers the dark circles, pimples and discolorations great and doesn’t get cakey at all. The only down side may be the thickness of it. Since it’s really a thick material, you need to warm it up on your fingers before applying. And make sure to get a very very tiny amount and apply with a tapping move. It will make miracles on your pimples!!! I would definitely suggest this product to everyone. It’s a bit pricey for a concealer but worth every penny, trust me. USA price is $18. If you want to try the shades, you can go to the nearest Sephora and try ‘em on!

Cheers,
B.
—————————————————Selam tatlılar! Bugünkü inceleme yazım Benefit’in Boi-ing isimli kapatıcısı hakkında olacak. İddia ettiklerine göre, bu kapatıcı dünyanın EN İYİ kapatıcısıymış. Bunu açık açık söylemek biraz cesur bir hareket sanki? Yine de kendi düşüncelerimi yazmadan önce, ürünle ilgili Benefit ne diyor bir bakalım:

“Kusursuz bir cilt için pürüzsüz bir kapatıcı. Koyu renkli halkaları, gölgeleri ve renk bozukluklarını mükemmel bir şekilde kapatır. Kusursuz, doğal görünümlü bir son ortaya koyar. Kat oluşturmaz veya solmaz.” Ben kendi cilt tonuma uygun ürünler bulmakta her zaman zorlanmışımdır. Nedense bir türlü benim tonumu tutturamıyorlar, sanırım bende bir acaiplik var :) Fakat Benefit’in sitesinde yazan bilgiye göre, bu kapatıcıyı alırken Light ve Medium arasında kalmışsanız, mutlaka Medium’u seçin diyor. İnternet satın alacaklar için bu bilgi bir altın değerinde olabilir!!

Düşüncelerime gelecek olursak, bu kapatıcı gerçekten de hakkını veren bir ürün. Dünyadaki en müthiş kapatıcı olup olmadığını bilemeyeceğim çünkü dünyadaki tüm kapatıcıları denemedim :) Ama söylediği gibi göz altında bulunan morlukları, kırışıklıkları, sivilceleri, izleri ve kızarıklıkları müthiş kapatıyor. Topaklanma kesinlikle yapmıyor ve de akmıyor. Tek kötü özelliği ürünün biraz kalın bir yapıda olması. O yüzden kullanmadan önce iki parmağınız arasında sürterek birazcık ılıtmanız gerekiyor. Fırça veya parmaklarla sürülmesi çok kolay. Amerika fiyatı $18 ama Türkiye’de yalnızca Sephora’larda var ve orada da 50 küsur TL olması lazım. Emin olunca burayı yeniden güncellerim. Fiyatı biraz pahalı olsa da, hakkını veren bir kapatıcı istiyorsanız mutlaka edinmelisiniz!

Sevgiler,
Begüm.


♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter