Pink Bubu

L’Occitane Rose Velvet Hand Cream

Türkçesi az aşağıda ;)The spring is finally here! I’m really glad that the cold weather is slowly slipping away and the sun is showing its beautiful face again. Oh, how I miss the warm weather! My skin gets crazy dry in winter so I have to moisturize it constantly. Since spring doesn’t make your skin that dry, I needed to shift my treatment to a lighter moisturizer. Therefore, I wanted to try L’Occitane ‘s Rose Velvet Hand Cream.

It’s very light and has a very light rose scent. The scent contains Grasse rose, Bulgarian rose and Turkish rose!!! I really like the fact that they used my countries rose for this scent :) If you have very very dry skin, I wouldn’t recommend this product. You should definitely stick with L’Occitane Shea Butter hand cream. But if you have normal/oily skin, then switching to this one for spring is a very good idea. It doesn’t get sticky and feels very light on skin. The scent isn’t too strong, so if you’re sensitive to scents, this is a good one to try. It will not irritate you, I promise.

You don’t need to apply it constantly since it gives you enough moisture for spring. I bought a small tube and a big tube. The small one is for my purse, the big one is for night use. After I apply it on my hands, I massage it gently until it’s completely sucked in. It makes my hands sooooo soft and I feel like I have velvet hands! So I guess the name of the cream is a good choice for it ;)

USA price is 10$-15$ (depends on where you buy it…) for the big tube.

The Glossover:
Product: 5/5
Packaging: 4/5
Price: 4/5
Texture: 5/5

Would I buy it again? – YES!!!!!

Sonunda bahar geldi! O kadar bunalmıştım ki kış mevsiminden, bir an pılı pırtı toplayıp Los Angeles’a gidesim geldi. İmkansız bu iş yoğunluyla ama olsun, düşünmesi bile güzel :) Benim cildim bu kış o kadar kurudu ki, kendime inanamadım. Ellerim, dirseklerim, dizlerim, topuklarım pul pul oldu, döküldü. L’Occitane’in Shea Yağı serisini keşfettikten sonra, cildime milad yaşattım. Ve şimdi baharın da gelmesiyle birlikte, o manyak kuruluktan eser kalmadı. Hal böyle olunca da, Shea yağı fazla gelmeye başladı. Ben de yine L’Occitane’den medet umarak araştırmalarda bulundum veeeee bahar-yaz mevsimi için Rose serisinden Kadife El Kremi isimli ürünü buldum. (Orj. adı: L’Occitane Rose Velvet Hand Cream)

Kışlık kremlerden farklı olarak bu ürün çok hafif. Ellerinize sürdüğünüzde yapış yapış olmuyor ve biraz masajla hemen cilt emiyor. Grasse gülü, Bulgar gülü, Fas gülü ve Türk gülünün karışımından oluşan hafif bir kokusu var. Fakat koku hassasiyeti olanları etkileyecek kadar değil. Sürdükten sonra elleriniz o kadar yumuşak oluyor ki, şaşırıyorsunuz. Gerçekten de ismini hakediyor, çünkü ellerinizi kadife yumuşaklığına dönüştürüyor. Yine de eğer çok kuru ciltliyseniz, bunun nemlendirici özelliği size yetmeyebilir. Bu sebeple Shea Yağı el kremine devam etmenizi öneririm… Ama eğer normal/yağlı ciltliyseniz, bu krem bahar ve yaz mevsimlerinde tam size göre olacaktır. Yumuşaklığı, kokusu ve ardında bıraktığı kadife efekti sayesinde, ben daha uzuuun yıllar bu kremi kullanacağa benziyorum.

Türkiye fiyatı 20-40 TL arasında değişiyor. Cevahir’de L’Occitane mağazası açıldı, oradan deneyebilirsiniz…

İnceleme sonuçları
Ürün: 5/5
Ambalaj: 4/5
Fiyat: 4/5
İçerik: 5/5

Bu ürünü yeniden alır mıydım? – EVET!!!!!

♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Categories:   Cilt Bakım / Skincare, L'occitane

Comments

  • Posted: 02 Mayıs 2011 14:08

    Cream Pink Roses

    [...] L'Occitane Rose Velvet Hand Cream - Pink Bubu I really like the fact that they used my countries rose for this scent :) If you have very very dry skin, I wouldn't recommend this product. You should definitely stick with L'Occitane Shea Butter hand cream But if you have normal/oily . [...]

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com