Pink Bubu

Chanel Vitalumiere Aqua FoundationToday I will review Chanel’s new foundation called Vitalumiere Aqua. As you may know, Chanel makes AMAZING foundations. I was really excited to review this foundation.

The main feature of this foundation is definetely the fact that it’s mainly water based. The complexion appears amazingly even, fresh and energized. Its formula, endowed with a UVB sun filter and mineral sunscreen, protects the skin from damaging sun rays (SPF 15).

For my skin tone I use B10, which is called Beige Pastel. It smooths out perfectly and makes your skin glow! My skin looks very healthy and I love love love this foundation!!! For the perfect result, you should apply it with MAC 187, MAC 190, beauty blender sponge or with your fingers. I personally love to apply this with my fingers since it’s really easy to apply and my fingers give me more control for blending. For an even result, make sure to shake the bottle BEFORE applying it on your face.

The USA price is $45 and you may also get it from Sephora. I definitely recommend this foundation for any skin type.Bugün sizlerle Chanel’in yeni fondöteni Vitalumiere Aqua incelemesi paylaşacağım. Kullananlar bilir, Chanel MUHTEŞEM makyaj ürünleri yapıyor. Bu fondöteni incelemek için uzun süredir bekliyordum.

Fondötenin en büyük özelliği, hiç kuşkusuz su bazlı oluşu. Hatta öyle ki, kullanmadan önce mutlaka şişeyi çalkalamanız gerekiyor. Cildinize eşit olarak yayılmasının yanı sıra, sağlıklı ve enerjik göstermesi büyük bir artı. İçinde bulunan SPF 15 güneş koruma faktörü de düşünüldüğünde, bu fondöten bir mucize ile eş değer oluyor!

Benim cilt tonuma en uygun olan renk B10 numarasıyla Beige Pastel tonu. Cildinizde anında yayılıyor ve çok sağlıklı gösteriyor. Bu fondötenin kullanımı o kadar kolay ki, bayıldım! Sıvı fondöten kullandığım zaman, kesinlikle artık bunu kullanacağım. Önceden kullandığım MAC ve NARS fondötenlerimin pabucunu çoktan dama attım :) En iyi sonucu almak için MAC 187 fırça, MAC 190 fırça, beauty blender süngeri veya parmaklarınız ile uygulamanızı öneririm. Ben parmaklarımla uygulamayı tercih ettim çünkü su bazlı olduğu için, en çok kontrolü parmaklarımla sağlıyorum. Uygulamadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayın!

Amerika fiyatı $45. Türkiye’den almak için Sephora’lara bakabilirsiniz. Oradaki fiyatı da 99TL. Bu fondöteni tüm cilt tiplerine tavsiye ederim. Mutlaka edinilmeli! ;)


♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

Categories:   Chanel, Makyaj / Makeup

Comments

 • Posted: 24 Nisan 2011 20:00

  Duygu

  Bence bununla ilgili video yapabilirsin süper olur :)
  • Posted: 24 Nisan 2011 20:52

   Begüm Günceler

   @Duygu zaten diğer videolarda bu da var ;)
 • Posted: 11 Mayıs 2011 09:47

  Chanel Products… | Pink Bubu

  [...] previous post. This is my second bottle. I finished the first one! It’s THAT awesome! Click HERE for my review on this foundation. Bu ürünü daha önceki bir yazımda incelemiştim. Bu ikinci [...]

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com