Pink Bubu

Special Effects (SFX) Make Up !!!

Today’s post is going to be a little bit different. Some of you may know, I went to college at United States and I was a musical theatre major. We had to take a lot of different classes and one of them was ”Special Effects (SFX) Make Up”. I thought I would suck at it but I was completely wrong! I had a special gift for it! So I kept taking more classes. I went to workshops and tried different make-ups all the time! I still keep doing SFX make up and this time I’m doing it professionally! So I wanted to share some of the makeups I did in previous years. I keep trying different stuff all the time and maybe I’ll even post some tutorials when I have the time!!! Hope you like them. Enjoy! (The make-up in the picture above is called ”Blood & Gutts Make-Up”. The story is a cat fight with a girl who catches me with her boyfriend and beats the crap out of me!!! LOL. I know it’s weird, right?! It’s not real tho!!! I needed to write a story behind my make-up, so that’s the story!)

Bugünkü post biraz değişik olacak. Bazılarınız bilir, ben üniversiteyi Amerika’da okudum ve Müzikal Tiyatro Bölümü mezunuyum. Oradayken birçok değişik ders almak durumundaydık ve bu derslerden biri de ”Plastik/Sahne Makyajı” dersiydi. İlk başta çok çekindim, kesinlikle beceremeyeceğimi düşündüm ama çok yanılmışım! Bu konuda özel bir yeteneğim olduğunu keşfettim ve dersleri almaya devam ettim. Workshop’lara gittim ve boş bulduğum her an yeni makyajlar denedim. Hala Plastik Makyajı yapmaya devam ediyorum ve artık işi profesyonelliğe taşıdım! Birçok müzik klibinde ve Moda çekiminde makyaj yaptım. Sizlerle de bu makyajları paylaşmak istedim. Değişik makyajlar yapmaya devam ettikçe yine sizinle paylaşırım. Umarım beğenirsiniz :) (Yukarıdaki fotoğraf ”Kan Revan Makyajı” isimli makyajım. Makyajın hikayesiyse şöyle: Sevgilisiyle beni yakalayan kadın, her tarafım patlayana kadar beni dövüp, kendi kanımla alnıma çirkin şeyler yazıyor… Hehehe, biliyorum çok saçma, ama makyajın ardında bir hikaye olmasını istemişti hocamız. Ben de bunu buldum. Tabii ki gerçek değil :)))) )

The make-up above is a ”Cartoon Make-Up”. I completely covered my brows, made a bigger nose and chin. Added lots of shadowing and highlighting. And voila!

Yukarıdaki makyajın adı ”Çizgi Film Makyajı”. Kaşlarımı tamamen kapattım, daha büyük bir burun ve çene yaptım. Birçok gölge ve ışıklandırma ekledim. Ta-ta!!

The make-up above is ”Old Age”. I don’t want to get old, EVER!!!!!! I hope I don’t look like this when I get old :)

Yukarıdaki makyaj da ”Yaşlı Makyajı”. Hiçbir zaman yaşlanmak istemiyorum!!!! Umarım yaşlandığımda böyle olmam :)

The make-up above is ”Painting Make-Up”. I was supposed look exactly like the painting. My face was supposed to be a canvas. How did I do?

Yukarıdaki makyaj ”Yaşlı Boya Tabla Makyajı”. Resimdeki kıza benzemem gerekiyordu ve yüzüm bir tual olacaktı. Nasıl olmuş sizce?

The make-up above is ”Porcelain Doll Make-Up”. It was for a music video. I was also the actress in the video.

Yukarıdaki makyajın ”Porselen Bebek Makyajı”. Özgür Çevik’in klibi için yaptım. Aynı zamanda oynadım. Merak edenler klibi ŞURADAN seyredebilir.

The make-up above is made my me again!! It’s another Joker make-up. This was my final project. My model is Sara Michalski. God bless her soul!

Yukarıdaki makyaj yine Joker teması. Final projemdi, bir arkadaşın üzerinde yapmamız gerekiyordu. Modelim Sara Michalski. Çok özledim onu!!!

Categories:   Makyaj / Makeup, Photography, SFX / Plastik

Comments

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com